会員のコメント
表示: 10489
|
agonia japanese v3 |
Agonia.net | ポリシー | Mission | お問い合わせ | 会員登録 | ||||
|
|
| |||||
| 記事 コミュニティ コンテスト 随筆、エッセイ マルチメディア 個人の世界 詩 新聞 短編 _QUOTE 脚本 スペシャル 文学的技法 | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
お問い合わせ |
会員のコメント
表示: 10489
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2005-06-16 | [この作品をこのようにご覧ください romana] | 次の方が提供されました Valeria Pintea
Cântec-descântec...
De alb să mă vindec, De negru să mă vindec... Albă mi-i noaptea ce pleacă și vine, albă-i femeia de lîngă mine; albu-i văzduhul pe care-l respir, albă-i hârtia pe care înșir albe cuvinte – mărgele pe salbă; cerneala mi-i albă și vorba mi-i albă. Sprijinu-mi fruntea în plamă și tac: masa, de lemn, se preface-n copac. Lăstare copacul a dat ca-n pădure. Și-aud în pădure zvon de secure. Și-aud în pădure glas de izvoare. Și văz cum răsare firul de iarbă plăpînd din pământ... Unde sânt? Ziua de-odată se-ntunecă greu și cade ca piatra peste creștetul meu: femeia din pat are-obraz de tăciune, sărut de minciune, oftat de minciune... Negru-i văzduhul pe cate-l respir, neagră-i hârtia pe care înșir versuri mai negre ca negrul de corb... Poate sunt orb și nu știu că sunt orb? Cântec-descântec... De alb să mă vindec, de negru să mă vindec...
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| 文学・詩・文化の会。記事・エッセイ・短編・古典風の詩を書いたり、鑑賞したり、コンテストに参加したりしてみてください。 | |||||||||
許可なくこのサイトの作品を複写することは禁じられています
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | 出版および個人情報に関するポリシー