会員のコメント
表示: 9136
|
agonia japanese v3 |
Agonia.net | ポリシー | Mission | お問い合わせ | 会員登録 | ||||
|
|
| |||||
| 記事 コミュニティ コンテスト 随筆、エッセイ マルチメディア 個人の世界 詩 新聞 短編 _QUOTE 脚本 スペシャル 文学的技法 | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
お問い合わせ |
会員のコメント
表示: 9136
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2002-07-10 | [この作品をこのようにご覧ください romana] | 次の方が提供されました C
Veniti lângă mine, tovarăsi! E toamnă,
se coace pelinul în boabe de struguri si-n guse de viperi veninul. C-un chiot vreau astăzi să-nchin în cinstea sălbaticei mele minuni, care pleacă lăsându-mă singur, cu plânsul, cu voi, si cu toamna. Veniti mai aproape! - Si cel care are urechi de-auzit să audă: durerile nu sunt adânci decât atuncea când râd. Să râdă deci astăzi în mine amarul si-n hohote mari să-si arunce pocalul în nori! Veniti lângă mine, tovarăsi, să bem! Ha, ha! Ce licăreste-asa straniu pe cer? E cornul de lună? Nu, nu! E un ciob dintr-o cupă de aur, ce-am spart-o de boltă cu bratul de fier. Sunt beat si as vrea să dărâm tot ce-i vis, ce e templu si-altar! Veniti lângă mine, tovarăsi! Ca mâne-o să mor, dar vă las mostenire superbul meu craniu, din care să beti pelin când vi-e dor de viată, si-otravă când vreti să-mi urmati! - Veniti după mine, tovarăsi!
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| 文学・詩・文化の会。記事・エッセイ・短編・古典風の詩を書いたり、鑑賞したり、コンテストに参加したりしてみてください。 | |||||||||
許可なくこのサイトの作品を複写することは禁じられています
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | 出版および個人情報に関するポリシー